СТУДИСКА ПОСЕТА ВО ТИРАНА, АЛБАНИЈА, АПРИЛ 2022

Во рамките на нашата студиска посета во Тирана, Албанија, во организација на Gender Alliance for Development Center (GADC), ја одржавме тркалезната маса за презентирање на анализите за безбедност и здравје при работа во текстилна индустрија кои беа изработени изминатите 6 месеци во двете земји. И, во двете земји досега не се разговарало за оваа тема, се надеваме дека ова е само почеток и заеднички ќе работиме и понатаму, се со цел подобрување на состојбата.На настанот учествуваа претставници на институции кои имаа воведни говори:

▶️ Luljeta Krasta, Министер за финансии и eкономија,

▶️ Gazmend Nelaj, инспектор при инспекторатот за здравје,

▶️ Johan Schmid, регионален менаџер за западен Балкан од Олоф Палме Центар.

Свои излагања на темата имаа и:

▶️ Kejsi Gaxha, ко-автор на анализата за Албанија,

▶️ Кристина Ампева од Гласен Текстилец,

▶️ Mirela Argimandriti, извршна директорка на #GADC.

Исто така претставници на релевантни институции:

▶️ Eda Brahimaj, претставник од министерството за труд и социјална политика на Албанија,

▶️ Горан Поповски, претставник од министерството за труд и социјална политика на Македонија (Државен инспекторат за труд),

▶️ Gentian Muça, експерт по менаџмент за здравје и заштита Албанија,

▶️ Милан Петковски, експерт за безбедност и здравје при работа во Македонија,

▶️ Edvin Prençe, претставник од Pro Export Албанија,

▶️ Kol Nikolla, претставник од KSSh, Trade Union како и дискусија со останатите учесници на настанот.

🚌 Наредната активност беше и посета на текстилната фабрика во познатата албанска област “Bathore”. Каде што нашите текстилни работнички имаа можност да разговараат со нивните колешки од Тирана.

☕Разговорот продолжи на кафе средба, каде што работничките разговараа за условите за работа во двете земји.

Социјални медиуми: Facebook Instagram Instagram

Овие активности се дел од проектот “Occupational Diseases of Women Garment Workers in Albania and North Macedonia”, што го имплементиравме заедно со нашата партнерска организација, а со финансиска поддршка од Меѓународниот Центар Олоф Палме.

#OccupationalDiseasesOfWomenGarmentWorkers

#OlofPalmeInternationalCenter

#studyvisit

Blagojche Dishoski

Finance Coordinator

Related Post

Comments (53)

 1. Greetings! Very helpful advice within this article! It is the little changes that will make the most significant changes. Thanks a lot for sharing!

 2. You ought to take part in a contest for one of the finest websites on the internet. I will highly recommend this web site!

 3. tadalafil 20mg https://canadianpharmaceuticalsonline.home.blog/

  You made your stand quite clearly!!

 4. online viagra prescription [url=https://reallygoodemails.com/onlineviagra#]viagra pills [/url]
  where can i buy viagra pills online viagra
  price of viagra tablets https://reallygoodemails.com/onlineviagra

  август 29, 2022
 5. pg slot asia เกมส์สล็อตพีจีออนไลน์ โดยตรงเว็บไซต์ใหม่ ฝากถอนโอนไวดูแลตลอดการเล่นเกมของลูกค้ารับโบนัสกับslot asia เล่นง่ายจ่ายเร็ว เว็บไซต์พวกเราเหมาะสมที่สุดในประเทศ

  октомври 30, 2022
 6. [url=https://tretinoinretina.shop/]hydroquinone retin a[/url]

  ноември 13, 2022
 7. [url=http://buyamoxicillin.life/]amoxicillin medicine price[/url]

  ноември 15, 2022
 8. [url=https://buyglucophage.shop/]metformin 250 mg[/url]

  ноември 15, 2022
 9. [url=https://bupropiontab.online/]wellbutrin canada[/url] [url=https://finpecia.sbs/]propecia online singapore[/url] [url=https://cymbaltaduloxetine.online/]cymbalta 50 mg tablets[/url] [url=https://flagyl.cfd/]flagyl metronidazole[/url]

  ноември 17, 2022
 10. [url=https://buycanadianpharmacy.monster/]online pharmacy india[/url]

  ноември 18, 2022
 11. [url=https://ataraxtab.online/]atarax medicine[/url]

  ноември 19, 2022
 12. [url=https://buyprednisone.life/]prednisone buy without prescription[/url]

  ноември 21, 2022
 13. [url=https://trustedpharmacy.quest/]pharmacy prices[/url]

  ноември 22, 2022
 14. [url=https://happyonlinedrugstore.monster/]mypharmacy[/url] [url=https://albuteroltab.online/]how much is ventolin[/url] [url=https://sildenafilpropills.com/]female viagra pill online[/url] [url=https://modafiniltab.net/]modafinil 200 mg tablet price[/url] [url=https://accutanetabs.shop/]accutane from canada pharmacy[/url] [url=https://modafinilp.shop/]modafinil india[/url]

  ноември 22, 2022
 15. [url=http://antabuser.online/]antabus[/url] [url=http://diflucantab.shop/]diflucan cream[/url] [url=http://pharmacynx.com/]discount pharmacy mexico[/url] [url=http://buyclomid.life/]buy generic clomid online[/url] [url=http://buyallopurinol.life/]allopurinol singapore[/url] [url=http://neurontin.run/]order neurontin over the counter[/url] [url=http://citalopram.site/]citalopram 20 mg coupon[/url] [url=http://phenergan.site/]phenergan generic[/url]

  ноември 23, 2022
 16. [url=http://buyretinoa.monster/]retino 05[/url]

  ноември 24, 2022
 17. [url=http://buytrazodone.life/]how to purchase trazodone[/url] [url=http://citalopram.site/]celexa pill costs[/url] [url=http://buyvalacyclovironline.com/]cheap generic valtrex online[/url] [url=http://fluoxetinetab.com/]fluoxetine 10 mg tablet[/url] [url=http://trazodone.sbs/]cheapest rx trazodone 50 mg[/url] [url=http://vardenafil247.online/]vardenafil canada[/url] [url=http://modafinilsec.com/]buy modafinil online fast shipping[/url]

  ноември 25, 2022
 18. [url=http://prozactab.monster/]prozac pills online[/url]

  ноември 26, 2022
 19. [url=https://bupropiontabs.shop/]bupropion 300 online no prescription[/url]

  ноември 27, 2022
 20. [url=http://avana.run/]dapoxetine 30mg india[/url]

  ноември 28, 2022
 21. [url=http://dexamethasonetab.online/]dexamethasone 4 mg tablet price in india[/url]

  ноември 29, 2022
 22. [url=https://plavixtabs.quest/]plavix 40 mg[/url] [url=https://abilifytab.online/]how to get abilify[/url] [url=https://ventolintabs.com/]albuterol 1.25 mg[/url] [url=https://buybactrim.life/]bactrim generic[/url] [url=https://clindamycintab.online/]cleocin 300 mg coupon[/url]

  ноември 30, 2022
 23. [url=https://hydroxychloroquine.tech/]plaquenil medicine[/url]

  декември 2, 2022
 24. [url=http://atarax.click/]100mg atarax[/url]

  декември 2, 2022
 25. [url=https://inderal.cfd/]propranolol buy[/url]

  декември 3, 2022
 26. [url=https://sildalist.online/]buy sildalis online[/url]

  декември 5, 2022
 27. [url=https://amitriptylinetabs.com/]amitriptyline 10mg tablets[/url]

  декември 7, 2022
 28. [url=http://anafranil.life/]anafranil 25mg capsules[/url]

  декември 7, 2022
 29. [url=https://viagra2023.com/]sildenafil citrate 50mg tab[/url]

  декември 10, 2022
 30. [url=https://happyfamilyrx.store/]non prescription medicine pharmacy[/url] [url=https://albuterol.icu/]canadian pharmacy albuterol[/url] [url=https://kamagratab.monster/]kamagra 99 real[/url] [url=https://motrintabs.shop/]cost of motrin[/url] [url=https://diclofenactabs.quest/]voltaren usa price[/url] [url=https://hotviagraonline.com/]genuine viagra for sale[/url]

  декември 11, 2022
 31. [url=https://plavixtabs.online/]generic plavix in us[/url]

  декември 12, 2022
 32. https://mailforbob.com/

  WilliamHal
  декември 12, 2022
 33. [url=http://noroxina.online/]noroxin pill[/url]

  декември 12, 2022
 34. слив клуба леонида малолетова

  JeffreyCania
  декември 13, 2022
 35. [url=http://buyanafranil.monster/]anafranil drug[/url]

  декември 13, 2022
 36. https://magiclife.ukraine7.com/t2841-topic#7866

  ElmerSnica
  декември 13, 2022
 37. [url=https://escitalopram.life/]buy lexapro online no prescription[/url]

  декември 13, 2022
 38. [url=https://albenza.life/]400 mg albendazole[/url]

  декември 13, 2022
 39. https://avensis.at.ua/forum/31-5905-1

  Jeraldkeype
  декември 24, 2022
 40. http://forum.newvv.net/index.php?showtopic=7417

  Jeraldkeype
  декември 24, 2022
 41. http://www.u-turn.kz/plug.php?e=search&a=search

  ElmerSnica
  јануари 6, 2023
 42. http://oren.kabb.ru/viewtopic.php?f=50&t=9320

  Ralphged
  јануари 12, 2023
 43. http://dianov.bget.ru/forum/thread34917.html#841136

  FreddieHeess
  јануари 19, 2023
 44. http://forum.totzyv.ru/posting.php?category=0

  FreddieHeess
  јануари 20, 2023
 45. portland live sex show live gay sex cam san francisco live sex

  јануари 21, 2023

Leave A Comment

Name

Website

Comment