ТРКАЛЕЗНА МАСА: ПРЕЗЕНТАЦИЈА НА НАОДИТЕ ОД АНАЛИЗАТА ЗА ПРОФЕСИОНАЛНИ ЗАБОЛУВАЊА

Во текот на месец март 2022, Гласен Текстилец одржа настан -дискусија и промоција на анализа Професионални заболувања на жените текстилни работнички од Македонија, во склоп на регионалниот проект кој го спроведуваме заедно со Gender Alliance for Development Centre од Тирана, Албанија, а е поддржан од Olof Palme International Centre и Шведската агенција за меѓународен развој и соработка.
📌✔Кристина Ампева од Гласен Текстилец го поздрави присуството на големиот број на работнички, граѓански активисти, студенти на медицина, синдикалци, претставници од локалната самоуправа и медиуми.
🤝Градоначалникот на Општина Штип , господинот Иван Јорданов ја истакна својата поддршка за работата на Гласен Текстилец, важноста од постоењето на здружението и ги поздрави присутните на настанот и го проследи целиот настан.
📙Оваа анализа беше изработена од страна на мр. Милан Петковски од МЗЗПР и проф. др. Елисавета Стикова, а издадена од Гласен Текстилец.
📢⛑🔉На вчерашниот настан говорници беа авторите на анализата, Милан Петковски и Елисавета Стикова кои дадоа осврт на резултатите и препораките од анализата. Милан Петковски од МЗЗПР ги истакна состојбите со здравјето и безбедноста на работното место во текстилната индустрија и потребата од регистер за професионални заболувања кај текстилните работници.
⛑🔉 Проф.др. Стикова преку презентација ги рангираше најчестите здравствени проблеми кои се регистрирани кај над 6000 текстилни работници, а тоа се проблеми со видот, анемија, како и кардио-васкуларни заболувања.
⛑✔ Инспекторката од државниот трудов инспекторат од секторот за безбедност и здравје при работа, Лилјана Трајанова, ја истакна потребата од едукација и информација на вработените од текстилната индустрија за тоа што значат коскено-мускулните нарушувања (CTD) и како тие нарушувања влијаат врз квалитетот на живот.
⛑✔Mirela Arqimandriti од GADC, Албанија, која се вклучи во живо, ги поздрави присутните и збореше за регионалниот проект кој се спроведува од страна на двете организации и следните заеднички активности.
🔉👩‍🚒На крајот од дискусијата, Кристина Ампева повторно се заблагодари на присуството на сите, но и побара поддршка од сите присутни на настанот да продолжат да го актуелизираат овој проблем и прават притисок кај надлежните за да се подобрат овие состојби се со цел благосостојба на работниците и оваа индустрија да продолжи да опстојува со подобри услови и грижа за здравјето и безбедноста на вработените.

Проектот е финансиски поддржан од Олоф Палме Центарот и Шведската Влада.

Blagojche Dishoski

Finance Coordinator

Related Post

Comments (4)

  1. Greetings! Very helpful advice within this article! It is the little changes that will make the most significant changes. Thanks a lot for sharing!

  2. You ought to take part in a contest for one of the finest websites on the internet. I will highly recommend this web site!

  3. When I initially commented I seem to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I recieve four emails with the same comment. There has to be a way you are able to remove me from that service? Kudos!

  4. Сезон

    октомври 30, 2022

Leave A Comment

Name

Website

Comment